Matthew J. Huber Award

The Matthew J. Huber Award for Excellence in Transportation Research and Education is given to University of Minnesota graduate students demonstrating outstanding academic achievement in engineering, science, and technology fields. Up to two students are honored each year (one master's and one doctoral candidate).

The award is named in honor of the late Professor Emeritus Matthew J. Huber in recognition of his long and valuable contribution to the teaching and study of transportation.

Huber Award Requirements

Winners

Mengying Cui

Mengying Cui is a doctoral candidate in civil engineering, advised by David Levinson.

Andrew Owen, Mengying Cui, Gina Baas
Jingru Gao

Jingru Gao is a master’s candidate in transportation engineering, advised by Gary Davis.

Gary Davis, Jingru Gao, Gina Baas

Past Winners

2016

Maria Garcia-Serrana, Department of Civil, Environmental, and Geo- Engineering (Advisor: John Gulliver)

Vahid Moshtagh, transportation engineering (Advisor: Gary Davis)

2015

Indrajit Chatterjee, Department of Civil Engineering (Advisor: Gary Davis)

2014

Andrew Kotz, Department of Mechanical Engineering (Advisor: William Northrop)

Jianfeng Zheng, Department of Civil Engineering (Advisor: Henry Liu)

2013

Xuan Di, civil engineering doctoral program (Advisor: Henry Liu)

Panagiotis Stanitsas, civil engineering master's program (Advisor: John Hourdos)

2012

Augusto Cannone Falchetto, civil engineering doctoral program (Advisor: Mihai Marasteanu)  

David Bennett, mechanical engineering master's and doctoral programs (Advisor: David Kittelson)

2011

Hai Quang Dinh, electrical and computer engineering (Duluth campus) master's program (Advisor: Hua Tang)

Andy Erickson, civil engineering doctoral program (Advisor: John Gulliver)

2010

Adam Ragatz, mechanical engineering master's program (Advisor: David Kittelson)

Xinkai Wu, civil engineering Ph.D. program (Advisor: Henry X. Liu)

2009

Shan Hu, mechanical engineering master's program (Advisor: Xun Yu)

Evan Ribnick, electrical engineering Ph.D. program (Advisor: Nikolaos Papanikolopoulos)

2008

Nebiyou Tilahun, civil engineering Ph.D. program (advisor: David Levinson)

Raul Velasquez, civil engineering Ph.D. program (Advisor: Mihai Marasteanu)

2007

Michael Rakauskas, Research fellow with the HumanFIRST Program (Nominated by: Nic Ward)

Xiaozheng He, Department of Civil Engineering (Advisor: Henry Liu)

2006

Adam Zofka, Department of Civil Engineering (Advisor: Mihai Marasteanu)

Harini Veeraraghaven, Computer Science and Engineering (Advisor: Nikolaos Papanikolopoulos)

2005

Wuping Xin, Department of Civil Engineering (Advisor: Panos Michalopoulos)

Nathaniel Bird, Computer Science (Advisor: Nikolaos Papanikolopoulos)

2004

Yufeng Guo, Urban and Regional Planning, Humphrey School (Advisor: Richard Bolan)

Eray Baran, structural engineering, Department of Civil Engineering (Advisor: Carol Shield)

2003

Xue Li, Department of Civil Engineering (Advisor: Mihai Marasteanu)

Lei Zhang, transportation engineering, pavement engineering, Department of Civil Engineering (Advisor: David Levinson)

2002

Mazen O. Hasna, Department of Electrical Engineering (Advisor: Mohamed-Slim Alouini)

Praveena Pidaparthi, urban and regional planning, Humphrey School (Advisor: Kevin Krizek)

2001

Julie Cidell, Department of Geography (Advisor: John Adams)

Seshasai Kanchi, Department of Civil Engineerinng (Advisor: David Levinson)

2000

Selma N. de Ridder, Department of Kinesiology (Advisor: Peter Hancock)

Heon Min Lim, Department of Mechanical Engineering (Advisor: Max Donath)

1999

William R. Knecht